Packet Radio
   Amatorskie sieci bezprzewodowe
\Sieci LAN - Poradnik  \Kontakty  

Packet Radio (amatorskie sieci bezprzewodowe)

Używana w pierwszej bezprzewodowej sieci ALOHANET transmisja pakietowa, stosowana jest do dzisiaj przez krótkofalowców w amatorskich sieciach Packet Radio. Sieci PR pracują w oparciu o protokół AX.25, który jest modyfikacją protokołu X.25. Modyfikacja X.25 polegała na dodaniu w nagłówku paczki (pakietu) znaków krótkofalowców, przydzielonych przez Państwową Agencje Radiokomunikacji (PAR). Komunikacja pomiędzy użytkownikami w sieci Packet Radio prowadzona jest w systemie Symplex czyli naprzemian nadawanie lub odbiór. W sieciach PR kontrolę nad ruchem w sieci przejmują węzły (ang. NODE), które zapewniają w miarę bezkolizyjną pracę wszystkich użytkowników. Nad ruchem czuwa system DAMA, który po kolei odpytuję wszystkich aktualnie podłączonych użytkowników i zezwala im na transmisję danych. Najczęściej spotykanymi urządzeniami pozwalającymi na komunikację w sieci Packet Radio są modemy:

 • BayCom

  Modem BayCom (TCM-3105), bo tak jest nazywany, tak naprawdę jest tylko przetwornikiem zamieniającym sygnały elektryczne (0;1) pojawiające się na porcie RS-232 komputera na dźwięki o częstotliwości 1200 Hz i 2200 Hz (standard Bell-202), które można przekazać drogą radiową i na odwrót. Odebrane dźwięki przekształcane są na sygnały elektryczne i przesyłane do komputera. Obsługa modemu realizowana jest najczęściej poprzez port szeregowy RS-232. Ze względu na prostotę urządzenia i niekonwencjonalną obsługę portu RS-232, całą brudną robotę musi wykonać odpowiedni sterownik lub program, który tworzy pomost pomiędzy programami do obsługi PR (poczta, grupy, ftp), a modemem BayCom. Urządzenie to pozwala na uzyskanie połączenia z prędkością 1200 bd lub po niewielkich modyfikacjach (wymiana rezonatora kwarcowego) 2400 bd. Schemat modemu tu...

 • TNC-2C

  Kontrolery TNC-2, są o wiele bardziej skomplikowanymi i zaawansowanymi urządzeniami niż modemy typu BayCom. TNC jest urządzeniem inteligentnym przeznaczonym do obsługi protokołu AX.25 stosowanego w amatorskich łącznościach packet-radio. Kontrolery noszące oznaczenie TNC-2 wzorowane są zasadniczo na rozwiązaniu opracowanym przez amerykańską grupę krótkofalowców z Tucson. Kontroler TNC nie jest sam w sobie modemem, choć większość spotykanych urządzeń posiada zintegrowany modem Baycom i możliwość podpięcia szybszego modemu np. G3RUH pracującego z prędkością 9600 bd (nowsze nawet 19200 bd) z modulacją FSK (Frequency Shift Keying - kluczowanie częstotliwości nośnej).

 • MANCHESTER modem

  Jest to stosunkowo prosty, a na pewno tani modem zbudowany z układów TTL. Umożliwia prace z prędkością od 300 do 38400bd (przynajmniej teoretycznie). Posiadam schemat takiego modemu i w zasadzie nic poza tym. Jeśli ktoś wie coś więcej o tym modemie, robił z nim jakieś próby lub też zna adres jakiejś strony w internecie, gdzie można się coś więcej na jego temat dowiedzieć, bardzo proszę o informacje.

 • Modem radiowy 56kbit (WA4DSY)

  Również w przypadku tego modemu mam mało danych technicznych. Jeśli ktoś wie coś więcej, bardzo proszę o podesłanie informacji.

Po większą ilość informacji na temat budowy urządzeń do transmisji Packet Radio zapraszam do działu Elektronika.

!!! U W A G A !!! Aby móc pracować w sieci Packet Radio wymagane jest odpowiednie zezwolenie, wydawane po zaliczeniu egzaminu, przez Państwową Agencję Radiokomunikacji (PAR). Dodatkowo musimy zaopatrzyć się w modem, Radiotelefon FM (urządzenie nadawczo-odbiorcze pracujące w paśmie 2m (144.000 - 146.000 MHz) lub 70cm (430.00 MHz), oraz komputer (Amiga lub PC) z odpowiednim oprogramowaniem.   Copyright © by Top-Audio ™ 1992-2002